U sklopu Erasmus+ akreditacije ravnateljica i dvije nastavnice su boravile na edukaciji METODE I TEHNIKE POMOĆI KOD DISLEKSIJE, DISGRAFIJE I DISKALKULIJE u Portugalu od 21. – 27.2.2024. Na edukaciji smo sudjelovali s kolegicama iz Rumunjske i nastavnicima iz Obrtničke i industrijske graditeljske škole iz Zagreba. Na skupu smo se upoznali s novim informacijama o teškoćama s kojima se susreću učenici i odrasle osobe s disleksijom, disgrafijom i diskalkulijom. Računa se da je broj osoba s disleksijom i disgrafijom od 15 – 20% ukupnog stanovništva od kojih imaju jedan ili više simptoma. Iako su mnoge poznate osobe imale disleksiju kao što je Leonardo da Vinci, Pablo Picasso i Tom Cruise to ih nije omelo u njihovim postignućima. Upravo stoga je potrebno tim učenicima pomoći primjenom različitih strategija podrške s kojima smo bili detaljno upoznati na ovoj edukaciji. Doznali smo o primjeni suvremenih metoda u nastavi te kako nastavnici mogu obogatiti nastavni proces primjenom različitih aplikacija i igara. Sudjelovali smo u brojnim interaktivnim projektnim zadatcima što će nas sve motivirati u daljnjem radu.
Posjetili smo svjetski poznati Oceanarij koji obuhvaća oko 500 vrsta s oko 8.000 jedinki vodenog svijeta. Na terenskoj nastavi smo izbliza mogli pratiti plivanje raža, morskih pasa i različitih vrsta riba. Obišli smo školu u Lisabonu Escola Patrício Prazeres. Domaćini su nas srdačno dočekali te smo upoznali njihove metode rada s učenicima s teškoćama. Način rada je prilično sličan kao u našim školama, a obrazuju se učenici po redovnom i posebnom programu. U školi je ukupno 40 učenika s teškoćama. Na kraju smo dobili certifikate o uspješno završenoj edukaciji. O svemu tome što smo saznali na predavanjima, uskoro ćemo imati priliku prezentirati našim nastavnicima.